טוהר המשפט

כתב הארץ, חיים לוינסון, פרסם ביום 6/2/2013 כתבה השופטת המודחת הילה כהן. השופטת הואשמה בכך שפיברקה פרוטוקולים לדיונים שלא התקיימו. שרת המשפטים דאז, ציפי לבני, החליטה לכנס את הוועדה למינוי שופטים ולהדיחה. למרות שעל פי החוק אינה זכאית לפנסיה תקציבית (היא עבדה כשופטת רק כ 4 שנים מ 2002 ועד 2006), בהחלטה של השופט צבי טל היא תקבל פנסיה מוגדלת לפי האמור בכתבה.

השופטת הורשעה בבית הדין המשמעתי של שופטים. השופט העליון בדימוס מישאל חשין, יחד עם השופט העליון בדימוס אליעזר ריבלין, הרשיעו אותה בהתנהגות שאינה הולמת שופטת וברשלנות.

בעיתון הארץ פורסם כי פסק הדין על סכום המדוייק (מוערך בכ 200,000 ש"ח פיצויי פיטורין על 4 שנות עבודה כשופטת מ 2002 ועד 2006, ועוד 600,000 ש"ח בעד הפנסיה שהיתה צריכה לקבל מיום פרישתה עד למתן פסק הבוררות ועוד 8000 ש"ח נטו בכל חודש לכל ימי חייה ) שהיא תקבל מהמדינה לא יפורסם.

חלק מהתגוביות לטעמנו ראויות מאוד לבירור ומעידות על כך שהעם מעוניין בצדק משפטי אמיתי ולא למראית עין. שיוויון בפני החוק משמעותו דין שווה לאדם מהישוב ואותו דין גם לשופטים העומדים לדין, לרבות פרסום לציבור נימוקים והחלטות גם בענייני שופטים.

שהרי המשפט המינהלי ועקרונותיו מחייבים את המדינה לשקיפות מלאה לגבי האופן שבו מתקבלות החלטות שיפוטיות. לא יתכן שמערכת המשפט תתנהל כמו קופסא שחורה בכספי ציבור ובכל הנוגע אליה.

נאה דורש נאה מקיים
על הצדק להראות גם בתוך המערכת המשפטית. השופטים אמורים לייצג את הצדק, המוסר, הערכים, השיוויון והחוק. עליהם חלה אחריות מוגברת לנהוג כך , בפרט שהדבר נוגע למה שבתי המשפט אמורים לסמל. בית המשפט אמור לסמל הגינות, טוהר משפטי, שיוויון, שקיפות מלאה בכל החלטותיו, צדק ללא כל רבב, ללא כל ויתורים, ללא כל טיוחים או פשרות.

כאשר בית המשפט האמון על הצדק אינו נוהג כך עם עצמו (עם השופטים בתוכו) הוא מאבד את אמון הציבור והלגיטמיות המוסרית של החלטותיו. חוסר שיוויון בפני החוק לגבי עובדי ציבור האמונים על שמירת החוק והצדק (לרבות שופטים) - יוביל לכרסום במעמדו של בית המשפט ואף לזילותו.

השופטת המודחת הילה כהן - כתבתו של חיים לוינסון מתוך "הארץ" מיום 6/2/2013

עו"ד צעד אחד קדימה לפני כולם
מחשבונים משפטיים