משפחה
בית ספר להורים
עידוד שיתוף
גבולות   פינוק
מדריך הריון ולידה
הסכם יחסי ממון
עריכת צוואהעו"ד צעד אחד קדימה לפני כולם
מחשבונים משפטיים
  

הנקה - הריון ולידה
הורים
בחסות בית ספר להורים

הנקה - הריון ולידה
תחילתה של הנקה מוצלחת - עוד בחדר לידה. רצוי להניק בסמוך ללידה ככל הניתן ואם זה לא מתאפשר, להניק עד כשעה מתום הלידה. כדאי להשאר עם התינוק ככל הניתן. השעה הראשונה היא שעת חסד - רפלקס המציצה נמצא בשיאו, הוא מצפה לפגוש אותך. התינוק יריח אותך, יוציא לשון וילקק את הפטמה. כעבור כמה דקות, אם קשר ייחודי זה לא יופרע, יחל התינוק לינוק. ההנקה הראשונה בתום הלידה חשובה ביותר. התינוק יהנה ממגע עורך וחום גופך. הדבר יסייע לשניכם ביצירת "בונדינג" - קשר אם- תינוק מוצלח.
הנקה
בתהליך זה משתחרר הורמון אוקסיטוצין המכווץ את הרחם ומסייע בהוצאת השלייה ובסגירת כלי הדם. לאחר ניתוח קיסרי, בקשי להניק מהר ככל האפשר. אם ילדת בניתוח קיסרי, או תנאי הלידה אינם מאפשרים הישארות עם התינוק, כדאי לעשות כל מאמץ לבקש את התינוק בטווח השעות הראשונות לאחר הלידה, כאשר את מגיעה למחלקה. כדאי וחשוב ליידע את הצוות הרפואי על כוונתך להניק ורצוי לשים פתק בעריסת התינוק האומר "הנקה בלבד". רצוי גם ללא מוצצים בתקופה הראשונה על מנת שהיניקה תהיה יעילה ביותר. בקשו מהצוות הרפואי שלא להאכילו במזון מלאכותי לפני שתינתן ל הזדמנות להניקו. חשיבות המפגש הראשוני של התינוק עם פטמת אמו היא מכרעת ומונעת בעיות ובלבול בעתיד. בכל מקרה, שימו לב של יעברו יותר מ - 12 שעות מרגע הלידה ועד להנקה הראשונה. החלב הראשוני, הקולוסטרום, שנוצר בשדייך החל משבוע 20 להרי ונך, זמין לתינוק ומהווה את המזון האופטימלי עבורו ללא קשר לסוג הלידה או עיתויה גם אחרי ניתוח קיסרי או לידה מוקדמת.

שגרת בתי החולים וההנקה
בבתי חולים שונים יש שגרות שונות לטיפול בילודים. כדאי לברר לפני הלידה מהי השגרה בבית החולים בו תלדי. בחלק מבתי החולים התינוק יכול להשאר לידך כל היום )בשיטת הביות( או חלק מהיום. במקומות אחרים את מקבלת את התינוק להנקה בשעות קבועות ובשאר היום הוא נמצא באחריות האחיות במח' תינוקות.
בשעות הלילה רובם נמצאים במחלקת תינוקות. את יכולה לבקש שיעירו אותך להנקה במהלך הלילה. על מנת להקל את תחילת ההנקה, רצוי שהתינוק ישהה לידך זמן רב ככל האפשר. כך תוכלי להניקו על פי דרישתו ולא על פי לוח זמנים מוכתב מראש. לביות יש גם יתרון נוסף - הזדמנות להכיר ולטפל בתינוקך מההתחלה. כך תרגישי יותר בטוחה בעצמך כשתגיעו הביתה.

כיצד להניק
בחרי תנוחה נוחה כשאת נשענת ונתמכת על כריות או יושבת על כורסא נוחה. הניחי את כפות רגלייך על שרפרף קטןהחזיקי אותו כשכל גופו יפנה אל גופך. ביד אחת אחזי ותמכי בגבו ועכוזו ובידך השניה תמכי את שדך. שימי לב שמרפקך משוחרר ולא צמוד לגופך על מנת שהתינוק יוכל להניח ראשו בנוחות. קרבי אותו כמה שאת יכולה לפטמה ורפרפי עם הפטמה על שפתיו עד שהוא יפתח את פיו לרווחה ואז הצמידי אותו אלייך באופן ששתי שפתיו תהיינה פשוקות לרווחה ורוב ההילה שמסביב לפטמה בתוך פיו. גם אם הפטמה שקועה, אין צורך להיעזר בפטמה מלאכותית. כחלק מהתהליך ההורמונלי שמלווה את הלידה, ומציצת התינוק, תתחיל פטמתך לבלוט יותר.

כרית הנקה
כמה זמן להניק?
בהתחלה ההנקות מאוד תכופות וממושכות. אל תגבילי את זמן מציצתו בימים הראשונים. יניקת התינוק דרושה על מנת לייצר חלב. ככל שהתינוק יינק יותר וירוקן היטב את השד, כך יהיה לך יותר חלב. רצוי להניק מצד אחד בכל פעם ולתת לו לסיים בעצמו. אם נראה כי עדיין רעב, אפשר להציע לו את הצד השני. הנקה מוצלחת היא ללא לוח זמנים. התינוק יינק בכל פעם שירצה.

כרית הנקה
"כריתי" להריון תומכות בגוף במקומות הנכונים, מונעת מתיחת יתר של שרירי הבטן, מאפשרת זרימת דם וחמצן לגוף ובכך מאפשרת מנוחה בריאה ונכונה. "כריתי" להנקה מעניקה לאם ולתינוק תמיכה כאחד, מרפה שרירי עורף והגב, משחררת ממאמץ בזמו ההנקה.

לפרטים נוספים :
תמר בשן "כריות בריאות" אחד העם 23 רמת גן
טל : 6317179 03-


קורנית ד.נ משגב 20181
טל : 9998127 04-
karitay@netvision.net.il
כרית הנקה
karitay@netvision.net.il

הכנה ללידה - לידה    נשימות    תנוחות לידה    כאבים    הנקה