יחידת "שלדג" , המכונה גם "יחידת הקומנדו של חיל-האוויר", היא יחידת קומנדו של צה"ל בחיל האוויר הישראלי. היחידה כפופה למפקדת כוחות אוויר מיוחדים (מכא"ם) בחיל האוויר.

סמל יחידת שלדג
סמל יחידת שלדג

מהות התפקיד
ביצוע משימות קומנדו תוך שימוש בטכנולוגיות לחימה מתקדמות. המסלול ביחידת העילית שלדג, יכשיר אותך לרמות גבוהות ביותר של לחימת קומנדו, שטח, שרידות וטכנולוגיות לחימה הקיימות בצה"ל ובעולם. את משימות הלחימה המוטלות על יחידת הקומנדו של זרוע האוויר של צה"ל לא ניתן לפרט. עם זאת, ניתן לומר שהן ידרשו ממך מיצוי ופיתוח מלא של כישורייך הפיזיים והמנטליים. מסלול ההכשרה בשלדג מרתק, מאתגר ומגוון. הוא כולל טירונות חי"ר (חיל רגלים), קורס צניחה, קורס טרור וקורסים רבים נוספים בתחומי הקומנדו והשטח, ג'יפים ותחומים נוספים שלא ניתן לפרט כאן.

מיועד ל-
חיילים קרביים.

דרישות מיוחדות
בנים: פרופיל 82-97 ללא סעיפים פוסלים.

מקום שירות
יחידת שלדג.

איתור
לפני הגיוס - דרך יום סיירות.

תהליך המיון
1. סדרת מיון ראשונית (יום שדה). 2. גיבוש משותף עם יחידות מטכ"ל ויחידת החילוץ וההצלה, אורכו 5 ימים. 2.בדיקות רפואיות. 3. תחקיר בטחוני.

משך ההכשרה לתפקיד
מסלול לוחם - כ-22 חודשים. כולל טירונות חיל רגלים בבסיס בא"ח נח"ל בתל ערד, טירונות יחידה ומסלול הכשרה ייעודי. הכשרה ייעודית שלב ב - 3 - 8 חודשים הכשרה. נערכת לאחר סוף מסלול הלוחם.

הערות
נדרשת חתימה לקבע של 18 חודשים. קיים גיבוש נפרד למיועדים לשרת ביחידה כתומכי לחימה (פתוח לבנים ובנות מפרופיל 64 ומעלה). שרות קבע - בהתאם לנתוני החייל וצורכי חיל-האוויר.

קישורים ומידע נוסף


אתר חיל האוויר הישראלי - www.iaf.org.il - באתר חיל האוויר ניתן למצוא מידע על החיל, היסטוריה צבאית של החיל, מידע לפני גיוס, יחידות המיון, תפקידים, מידע על המכללה הטכנולוגית של חיל האויר ועוד.

מוזיאון חיל האוויר הישראלי - www.iaf-museum.org.il - ייעוד המוזיאון: להוות מרכז לאומי שתפקידו לשמר את מורשת חיל-האוויר, לחקור אותה, להציג ולהנחיל אותה, לציבור ישראל ככלל ולדורות הבאים של לוחמי וחיילי חיל-האוויר בפרט, על מנת לקרב אותם לחיל ולמורשתו תוך יצירת זיקה ויחסי גומלין ביניהם. באתר מידע חדשות, מחקרים ומידע על טיסים וקצינים בכירים ששרתו בחיל האוויר הישראלי.

עמותת חיל האוויר - www.amutaiaf.org.il - המטרות העיקריות של העמותה הן: טיפוח מורשת חיל האויר, קיום הזיקה בין חיל האויר לפורשיו, הידוק הקשר והעזרה ההדדית בין החברים וקשר עם המשפחות השכולות.

בית חיל האוויר - www.iafc.org.il - בית חיל האויר הוקם כמשכנה של העמותה ומשמש מוקד לפעילותה ולפעילות חיל האויר והציבור הרחב

מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל - www.fisherinstitute.org.il - מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל נוסד ע"י עמותת חיל האויר המאגדת את פורשי שרות הקבע של חיל האויר הישראלי במטרה לפתח את החשיבה ואת השיח הציבורי במדינת ישראל, בתחומי התעופה והחלל. פעילויות המכון העקריות : ארגון כנסים וימי עיון , ביצוע מחקרים, פרסום מאמרים וניירות עמדה , והפעלת מרכז מידע ייחודי בתחומי התעופה והחלל.

משחקים
F15
מטוס קרב F15
טילי פטריוט
טילי פטריוט
מלחמת אוויר קרקע
מלחמת אוויר קרקע
ספיטפייר
ספיטפייר