סיכת צוללן בקומנדו הימי - אות לוחם בשייטת 13
סיכת צוללן בקומנדו הימי
שייטת 13 - או בכינוייה "השייטת" - יחידת עילית של הקומנדו הימי הישראלי
שייטת 13 היא יחידת הקומנדו הימי של חיל הים הישראלי הפועלת בים, ביבשה ובאוויר כאחד. בסיס הקבע של היחידה שוכן בעתלית. מוטו היחידה: "כעטלף המגיח בעלטה, כלהב המבתר בדומיה, כרימון המנפץ ברעם". למרות היותה יחידת קומנדו ימית, יחידה זו מאומנת בין היתר בכל סוגי לוחמת היבשה. מפקד השייטת הוא קצין חיל הים בדרגת אלוף משנה.
הקומנדו הימי עוסק בפעילות מבצעית מעבר לקווי האויב, כגון פגיעה בכלי שיט בנמלי האויב ובמתקנים חיוניים בעת מלחמה, וכן לאסוף מודיעין איכותי על פעולות ומהלכי האויב.
השירות ביחידה משלב הכשרת חי"ר ארוכה ומקיפה עם התמחות בלוחמת ים. הלוחמים עוברים מסלול הכשרה מפרך, אשר כולל אימונים ולוחמת חי"ר, קורס לוחמה בטרור ולוחמת גרילה, קורס צניחה, שיטות תקיפה ופשיטה מהים ומהאוויר, הפעלת כלי שיט וחימוש קטלני מתקדם ומסווג ואימוני כושר קרבי.
בשנים האחרונות מובילים לוחמי השייטת את הלחימה של צה"ל ושל היחידות המיוחדות נגד הטרור הפלשתיני. היחידה זכתה פעמיים בפרס הרמטכ"ל על תרומתה ללחימה בטרור ועל פיתוח יכולות מבצעיות מקוריות וחדשניות והקניית נורמות התנהגות גבוהות של מצוינות וחתירה לניצחון.

תנאי הקבלה לשייטת 13
על הזכאים ליום סיירות לסמן "שייטת 13" בעדיפות גבוהה ביום הסיירות. העוברים בהצלחה שימצאו מתאימים יזומנו ליום מיון בביתן חיל הים. יום המיון כולל מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגים.
במידה ועברת בהצלחה את המיון תזומן לבדיקות רפואיות במכון לרפואה ימית של חיל הים.
אם עברת בהצלחה את שני השלבים תזומן לגיבוש שייטת 13 בן ארבעה ימים.

פעילות מבצעית בים, ביבשה ומהאוויר
לוחמי השייטת מובילים את הלחימה של צה"ל ושל היחידות המיוחדות נגד הטרור הפלשתיני, זאת בנוסף לפעילות התקפית ולפעילות מודיעינית חשאית בזירות קרובות ורחוקות.
בשנים האחרונות זכתה שייטת 13 פעמיים בפרס הרמטכ"ל, זאת על תרומתה ללחימה המתמשכת ועל קביעת סטנדרטים גבוהים של לחימה, על פיתוח יכולות מבצעיות חדשות ועל תרומה נדירה להגנה על הבית.

מסלול ההכשרה
צוותי הלחימה של שייטת 13 נדרשים למגוון יכולות והכשרות כדי לבצע את משימותיהם, ולכן ההכשרה היא ארוכה ומקיפה. הלוחמים מתחילים את המסלול בחמישה חודשי טירונות חי"ר ואימון מתקדם, הנערכים בבסיס הטירונים של חטיבת הנח"ל. עם סיומה של תקופת הכשרה ראשונית זו, הלוחמים מוסמכים כ"רובאי 07" ומגיעים לשייטת.
כאן מתחיל שלב חדש, הוא שלב ה"מכין". במשך כשלושה חודשים נחשפים הלוחמים בהדרגה לפעילות השייטת, ולומדים להכיר מקרוב את הים, היבשה ומה שבינהם: אימוני כושר קרבי מפרכים, שייט בסירות גומי, תרגולי "פשיטה" - הגעה מן הים, עליה לחוף ולחימת חי"ר וקורס צניחה, הכולל צניחה לים!
במהלך ה"מכין" מתגבש צוות הלחימה. כאן נקשרים קשרי רעות אמיצים בין הלוחמים, קשר עם החברים הכי טובים שילוו את הלוחם לכל החיים. ב"מכין" הלוחמים לומדים מהן נורמות ההתנהגות הנדרשות בשייטת: נורמות גבוהות ללא פשרות, של מצוינות, חתירה לביצוע מושלם בתנאים הקשים ביותר, חתירה למגע עם האויב וחתירה לניצחון.
עם סיום ה"מכין", מתחיל השלב הייעודי, שלב שאורכו כשנה ובו כל צוות מתמקצע בתחום שיהפוך לתחום ההתמחות העיקרי שלו. ההכשרות כוללות קורס לוחמה בטרור, תקיפה באמצעות סירות, צלילה קרבית, לוחמת גרילה ומבצעי קומנדו מיוחדים, וזהו רק חלק קטן מעולם שלם של לחימה בים וביבשה. כאן נפגשים עם אמצעי הלחימה של המחר ומפתחים את התחכום הנדרש, כדי לדעת להפעילם, להלחם ולנצח.
לאחר כעשרים חודשים, בטקס מרשים מוענקות ללוחמים כנפי העטלף והם מצטרפים רשמית למשפחת השייטת.

הערות
המועמדים שיתקבלו לשייטת יחוייבו לחתום שנה וחצי שירות קבע. כמו כן, לפרטים נוספים ניתן לפנות למדור צוות ים בד.צ. 01010, צה"ל. או בטל': 03-7377777


תפקידים יחודיים בחיל הים - לוחמה ומסלולי לוחמים

קישורים ומידע נוסף

אתר חיל הים הישראלי - www.navy.idf.il - באתר חיל הים ניתן למצוא מידע על החיל, היסטוריה צבאית ומורשת של חיל הים, מידע לפני גיוס, מקצועות בחיל הים, מידע על כלי שיט, יחידות מובחרות, יחידת הקומנדו הימי שייטת 13, קורס חובלים, שייטת 3 - ספינות טילים, צוללות ועוד.

מוזיאון חיל הים הישראלי - www.amutayam.org.il - באתר מידע על פעילות עמותת חייל הים, הנצחה, מידע על מוזיאון חיל הים ועוד.

עמותת עטלף - www.atalef.org.il - עמותת יוצאי שייטת 13. תורמת לשמירת הקשר עם אנשי  המילואים ,לוחמים ואנשי היחידה ,פועלת להנצחתם של הנופלים ומסייעת לחברים רבים בעת  הצורך.

עמותת דולפין - www.dolphin.org.il - מטרתה לאגד את יוצאי שייטת הצוללות של חיל הים הישראלי והשרשת מסורת היחידה, תוך שימור מסורת וההסטוריה של שייטת הצוללות.