אות סטי"לן - אות לוחם בשייטת 3
אות לוחם בשייטת 3
שייטת 3 - שייטת ספינות הטילים
שייטת 3 - שייטת ספינות הטילים, מהווה את הזרוע המרכזית בהפעלת הכוח המבצעי של חיל הים. הכוח הלוחם של חיל הים שולט בגבולותיה הימיים של ישראל, והרבה מעבר להם, תוך הפעלת הטכנולוגיות המתקדמות והמתוחכמות בעולם ואמצעי לחימה עוצמתיים וייחודיים. הלוחמים הם אלה שהופכים את השייטת לכוח המחץ של הצי הישראלי!
דברים שמותר לספר על שייטת 3... שייטת 3 פועלת בחשאיות במרחב הימי הקרוב והרחוק במבצעים רבים שאינם ניתנים לפירסום. שייטת 3 זכתה מספר פעמים כמצטיינת הרמטכ"ל מבין היחידות המבצעיות. בשייטת מגוון סוגי ספינות קרב המשמשות לאיתור ותקיפת צוללות, ללחימה ימית אל מול ספינות אויב ולתקיפת מטרות בחוף. בנוסף, עוסקת השייטת בפעילות מבצעית חשאית יחד עם יחידות עילית שונות. שייטת 3 יכולה להתפאר במערכות הלוחמה האלקטרונית מהמתקדמות בעולם, במערכות הנשק והטילים העוצמתיים, בכמות ובאיכות המבצעים שאותם היא מבצעת.
שייטת ספינות הטילים - שייטת 3 - ייחודו של הלוחם הימי
לוחם ימי הוא מי שהופך את הטכנולוגיה ואמצעי הלחימה לכלי מלחמתי עוצמתי. התמודדותו, מקצועיותיו והתמדתו בתפקיד, הם שיקבעו את תוצאות הקרב! על מנת לבצע את משימות החיל בהצלחה ולהיות נכונים לכל איום ולכל אתגר, פועלים לוחמי ספינות הקרב כצוות מגובש השותף למבצעים נועזים במקומות מרוחקים. זהו צוות איכותי ומשפחתי אשר לוחמיו הם מהעילית של החברה הישראלית. השירות כלוחם בכלי השייט הינו מאתגר וחוויתי, אבל בעיקר ייחודי. כאן תשלבו בין שירות כלוחמים בחוד החנית של חיל הים יחד עם עבודת צוות והפעלת מערכות טכנולוגיות מהמתקדמות בעולם.

אתגרים העומדים בפני לוחם הימי בשייטת ספינות הטילים
לוחם ימי נדרש להתמודד עם מספר אתגרים במקביל: אחד בשביל כולם! הצוות בספינה הוא קטן ובשעת מבצע כל לוחם הוא משמעותי. כל אחד מהלוחמים מבצע מגוון תפקידים בעת שהיית הספינה בים או בחוף, בעת רגיעה או בעת לחימה. מוציא ממך את ה-SEA שלך. השירות בכלי השייט דורש רמה אישית גבוהה, שמירה על חשאיות והשקעה מצד הלוחמים בהכרת המערכות והכנת הספינה לכל תרחיש. בית על מים סוערים. הספינה היא גם בית ומשפחה עבור הלוחמים. הלוחמים מתגוררים יחד בספינה וחיים חיים משותפים, מלאי אתגר, התרגשות, מתח וחוויות רבות. מגוון תפקידים! התפקידים בספינה מבוצעים כל שעות היממה על מנת להכינה לכל משימותיה. בעת הפלגה, לכל לוחם יש תפקיד ייחודי- תפקידי בקרה, הפעלת מערכות נשק וטילים, לוחמה אלקטרונית ולוחמת מודיעין.

השירות בכלי שייט הוא מורכב וקשה, והלוחם הימי נדרש להתמודד עם מספר אתגרים במקביל:
1. הצוות בספינה הנו קטן, ולכן כל לוחם, מלבד היותו בעל תפקיד לחימה בספינה, הוא בראש וראשונה ימאי. לעתים קרובות מבצעים לוחמים מספר תפקידי לחימה בספינה.
2. השירות בכלי השיט הנו תובעני, הן בתחום העיוני - על הלוחם ללמוד כמויות גדולות של חומר תיאורטי, והן בתחום המעשי - העבודה השוטפת של טיפול בכלי השיט, ההכנות להפלגות, ההפלגות והפעילות המבצעית עצמה.
3. הימצאות בסביבה סגורה עם עוד אנשי צוות - הספינה אינה רק מקום השירות, אלא גם בית ומשפחה. הלוחם חולק את מגוריו עם עוד כ-10 אנשי צוות באותו מדור, וחי בצפיפות יחסית עקב הגודל המוגבל של מרחבי המחייה בכלי השיט, שרוב חלליו מנוצלים למערכות הנעה ולחימה. סביבה מעין זו דורשת כישורים חברתיים מפותחים, ומתגלות בה במהרה כל תכונות האופי של כל אחד.
4. עבודה מסביב לשעון - מקומה הטבעי של הספינה הוא בים. בזמן ההפלגה, הספינה מאוישת במשך 24 שעות ביממה בתצפיתנים, בהגאים, במנוענים, ובבקרים. ספינה שתפליג ללא צוות עירני על המשמרת, עלולה לא לגלות את סירת המחבלים הנעה בדרכה לנסות ולפגוע בתושבי מדינת ישראל. היא גם עלולה להתנגש בכלי שיט אחר או לעלות על שרטון. במשך שעות ההפלגה בים הצוות מתפקד במשמרות, למעט מקרים המצריכים מוכנות מלאה לקראת מפגש אפשרי עם האויב.
כאשר הספינה חוזרת מסיור מבצעי, או מאימון מפרך - אין הלוחמים פורשים למנוחה. עליהם לתחזק את הספינה, לטפח את חזותה, לשמור על נקיונה, ולהכינה למשימה המבצעית הבאה. הספינה משמשת עבור הלוחמים בית, וכך התייחסותם אליה כבית שצריך לטפח כל הזמן, על מנת לשמרו במיטב הכשירות.
5. הלוחם הימי הופך את ספינת הטילים למכונת מלחמה משוכללת, ואת שייטת 3 לכוח המחץ של הצי הישראלי. הוא עושה זאת בזכות איכותו הגבוהה, התמדתו ומסירותו, התמודדותו עם קשיי התפקיד, יכולת הלימוד והיצירתיות שלו, והחשוב מכל - התמודדותו מול הים.

איך מתקבלים לתפקיד לוחם ימי?
על מנת להצטרף לנבחרת הלוחמים הימיים עלייך להיות בעל פרופיל 72-97 ללא סעיפי ליקוי פוסלים. ניתן להתקבל עם משקפיים במספר בינוני.
בשאלון ההעדפות (שאלון יח"ש) הנשלח לביתך עלייך לסמן את רצונך לשרת כלוחם ימי בחיל הים בעדיפות גבוהה (5). במידה והינך בעל הפרופיל המתאים והבעת נכונות גבוהה לשרת כלוחם ימי תזומן על ידי מדור סיירות לגיבוש לוחם ימי שיימשך יומיים בבבסיס ההדרכה של חיל הים בחיפה.
בגיבוש תיבחן התאמתך להיות לוחם ימי באמצעות אתגרים מנטליים ופיזיים, יכולת עבודה בצוות , יכולת התמודדות עם אתגרים. רק הטובים ביותר בגיבוש יסומנו ויתגייסו לשורות הכוח הימי של חיל הים !

מסלול הלוחם הימי - שלב ראשון - טירונות
טירונות - תימשך כחודש ותתקיים בבסיס ההדרכה של חיל הים. במהלך הטירונות מוכשרים הלוחמים לרמת רובאות 03. בסיום הטירונות תשובץ בהתאם לרצונך ולהתאמתך באחד מהקורסים הרבים המיעדים למקצועות הלחימה בים.
שלב שני - הכשרת לוחם ימי - לחימה ימית
לאחר הטירונות משובצים הלוחמים לקורסים השונים על פי רצונם, כישוריהם וצרכי חיל הים. במהלך ההכשרה לומד כל לוחם את תפקידו בספינה ומכיר את המערכות עליהן הוא אחראי. קורס - הקורסים יתקיימו בבסיס ההדרכה של חיל הים בחיפה ואורכם חודשיים עד שמונה חודשים. בכל קורס מספר מצומצם של חניכים , עליהם מפקדים טובי הלוחמים הימיים. בקורס יחס אישי מיטבי, המאפשר העברת מסרים ערכיים ותכני לימוד מקצועיים באופן הרציני ביותר. המפקדים מהווים אח בוגר לכל אחד מהלוחמים העתידיים, ומכשירים בצורה מעולה את החניכים לקראת שירותם כלוחמים על גבי הספינות. במסגרת הקורס יוסמך החניך כלוחם מן המניין, המסוגל לבצע את תפקידו באופן הטוב ביותר.
שלב שלישי בהכשרת לוחם ימי - תחילת פעילות מבצעית בשייטת שלוש
שיבוץ לספינה - לאחר סיום הקורס ישובץ הלוחם בספינה בהתאם לקורס אותו ביצע. בגמר ההכשרה, משובץ כל לוחם לספינתו, מכיר את הצוות ומתחיל לבצע את התפקיד אליו הוכשר, כלוחם בצוות בספינה
שלב רביעי בהכשרת לוחם ימי - הסמכת לוחם ימי בשייטת שלוש
בגמר ההסמכות ולאחר צבירת ניסיון מבצעי מגוון, זוכים הלוחמים לקבל את סיכת הלוחם. במהלך השירות, מקבלים הלוחמים את תעודת הלוחם הימי היוקרתית- המקנה להם זכויות רבות.

אפשרויות קידום בשייטת 3 - שייטת ספינות הטילים
הלוחמים הימיים יכולים להתקדם בערוצים השונים בחיל הים:
קצונה - לוחמים אשר יימצאו מתאימים, יכולים להתקדם על בסיס נתוניהם האישיים ומספר מבדקים, לתפקידי קצונה במערך החוף של חיל הים- כקציני מודיעין, שליטה או מנהלה.
שירות קבע - ללוחמים אשר יימצאו מתאימים, תינתן האפשרות להישאר בשירות קבע בחיל הים בתפקידם. חלק גדול מהתפקידים מבוצע על גבי כלי השייט, כמפקדים במחלקות השונות בספינה.
הדרכה - לוחמים אשר יימצאו מתאימים, יכולים להגיע לתפקידי פיקוד והדרכה בבסיס ההדרכה של חיל הים. המדריכים יעברו הכשרה פיקודית ומקצועית ויובילו חיילים מהטירונות ועד הפיכתם ללוחמים ימיים.


תפקידים יחודיים בחיל הים - לוחמה ומסלולי לוחמים

קישורים ומידע נוסף

אתר חיל הים הישראלי - www.navy.idf.il - באתר חיל הים ניתן למצוא מידע על החיל, היסטוריה צבאית ומורשת של חיל הים, מידע לפני גיוס, מקצועות בחיל הים, מידע על כלי שיט, יחידות מובחרות, יחידת הקומנדו הימי שייטת 13, קורס חובלים, שייטת 3 - ספינות טילים, צוללות ועוד.

מוזיאון חיל הים הישראלי - www.amutayam.org.il - באתר מידע על פעילות עמותת חייל הים, הנצחה, מידע על מוזיאון חיל הים ועוד.

עמותת עטלף - www.atalef.org.il - עמותת יוצאי שייטת 13. תורמת לשמירת הקשר עם אנשי  המילואים ,לוחמים ואנשי היחידה ,פועלת להנצחתם של הנופלים ומסייעת לחברים רבים בעת  הצורך.

עמותת דולפין - www.dolphin.org.il - מטרתה לאגד את יוצאי שייטת הצוללות של חיל הים הישראלי והשרשת מסורת היחידה, תוך שימור מסורת וההסטוריה של שייטת הצוללות.