סיכת הצוללן - אות לוחם בשייטת הצוללות
סיכת הצוללן
שייטת הצוללות
שייטת הצוללות - יחידה עילית התנדבותית, אשר מהווה את כוח ההתקפה התת-מימי של חיל הים.

מהו מקצוע הצוללן?
הצוללן הוא לוחם הנדרש לתכונות ייחודיות והכשרה ארוכה. הלוחם בשייטת הצוללות לוקח חלק במשימות  בעלות ערך רב, ונדרש להתמודד עם אתגרים אשר עולים על כל דמיון; חוסן מנטלי, קור רוח ועמידה בלחצים, יכולת אלתור ודבקות במשימה. רק מעטים מהמתגייסים נבחרים מדי שנה להצטרף לשייטת הצוללות. בדומה ליחידות מובחרות אחרות בצה"ל, מאופיינת שייטת הצוללות בצוות איכותי ומגובש, אשר מבצע פעילות מבצעית מורכבת וייחודית באופן שוטף.

תנאי הקבלה לשייטת הצוללות
על הזכאים ליום סיירות יש לסמן "חובלים" בעדיפות גבוהה. במידה ותעבור בהצלחה את יום הסיירות, תזומן ליום מיון צוללות/ חובלים בביתן חיל הים. יום המיון כולל מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגים.
יוצאי יום סיירות אשר לא עברו גיבוש מרכזי (מטכ"ל, ש/13, חובלים) ועומדים בדרישות נתוני האיכות, זכאים להגיע ליום המיון לצוללות (מעבר מגיבוש חובלים לגיבוש צוללן אינו מצריך יום מיון נוסף).
מי שאינו זכאי ליום סיירות, יכול לפנות לביתן חיל הים. אם הוא עומד בתנאי הפרופיל ובנתוני האיכות, הוא יזומן ליום המיון.
במידה ועברת בהצלחה את יום המיון תזומן לגיבוש צוללן בן ארבעה ימים.

תפקידי יחידת שייטת הצוללות
השמדת כלי שיט אויב, שליטה במבואות נמלים, פעילות ריגול חשאית וסיוע לכוחות נוספים בקרב.
צוללות מדגם "דולפין" המצויות בידי חיל הים הן צוללות קונבנציונליות מן המתקדמות בעולם, והן כלי התקיפה המשוכלל, המורכב והיקר ביותר בצה"ל. את הצוללות ייצרו בגרמניה, תוך תיאום ופיקוח מלא של חיל הים לאורך כל תהליך הייצור. הצוללות מצוידות בנשק תת-מימי מתוחכם: טורפדו משוכלל, וכן נשק על-מימי מתוחכם: טילים, ומערכות גילוי והתגוננות אשר נחשבות לפורצות דרך בתחומן.
יתרונותיה המובהקים של הצוללת נעוצים בחשאיותה. כחמישים אחוזים מזמנן מבלות הצוללות בפעילות מבצעית מחוץ לגבולות המדינה. בעזרתן ניתן לשהות מרחק רב מגבולות המדינה וללמוד את מהלכי האויב. יתרון ייחודי זה לא קיים בכלי מלחמה אחרים של צה"ל.
בשל החשיבות המבצעית של שייטת הצוללות, הצוללת והצוות חייבים להיות בכשירות מבצעית ובמוכנות למלחמה בכל עת.
השירות בצוללות מאפשר ליחיד להצטרף לקבוצה איכותית ביותר של אנשים, מאז הקמת שייטת הצוללות בשנת 1959 ועד היום.

קורס צוללן
קורס צוללן נמשך כשנה (נטו). הוא קורס ממיין לכל אורכו, וכולל שלושה שלבים:
שלב בסיסי (21 שבועות) - בשלב זה מתמקדים בעיצובו של הלוחם הצוללן על כל המשתמע מכך. שלב זה כולל מאמץ פיזי לכל אורכו, משמעת ברזל ולימודי צוללת בסיסיים. השלב כולל גם סדרת ים מפרכת וקורס נהיגת ג`יפים. היציאות הביתה הן מטכ"ליות, שעות השינה מדודות, וגורם ההפתעה בא לידי ביטוי באופן בולט; לא יודעים מה יקרה בדקה הבאה, בדיוק כמו בצוללת. בשלב זה ממיינים באופן קפדני את הלוחמים, לומדים להכיר אותם לעומק, והחניכים בקורס מתגבשים לצוות לוחמים מובחר.
שלב ייעודי (21 שבועות) - בתחילת השלב מתבצעת חלוקה למגמות על-פי המחלקות שבצוללת. לאורך השלב יש דגש רב על לימודים ייעודים לכל מגמה, ועל תחילת הפלגות עם הצוותים השונים. בשלב זה עוברים קורס צלילה אזרחי.
שלב ההסמכות (9 שבועות) - זהו שלב חשוב ומכריע בקורס הצוללן, שבו מיישם החניך את אשר למד בשלב הייעודי. לאורך שלב זה מצטרפים החניכים כמעט לכל הפלגה, על מנת שבסוף הקורס יהיו מוסמכים לאחת מעמדות המפתח בצוללת. הצוללן לומד להכיר את הצוות, את ההווי ואת החוקים הלא כתובים, ואילו הצוות לומד להכיר את הצוללן הצעיר, לסמוך עליו ולעזור לו להשתלב.

הכשרות מיוחדות
הכשרות מיוחדות בארץ ובחו"ל:
- רישיון נהיגה צבאי וקורס נהיגת ג`יפים.
- הסמכה לתפקיד מפעיל סירות גומי מהירות.
- קורס צלילה אזרחי.
- קורס חובשים (למספר מסיימים בכל מחזור).
- קורסי התקפה וטקטיקה בחו"ל.
- סדרת מילוט באחד מהציים האירופאים (קורס אשר מכשיר צוללנים מכל העולם להיחלץ ממקרי חירום).

תאור תפקיד הצוללן בשייטת הצוללות
עם קבלת כנפי הצוללן והצטרפותך לצוות הלוחם, תשובץ לאחת הצוללות של חיל הים.
אז, כאיש צוות, תהיה שותף למשימות ולמבצעים מורכבים וחסויים, ותידרש למקצועיות ולאחריות ברמות הגבוהות ביותר. תפקיד הצוללן מחייב מצויינות חסרת פשרות. התפקיד דורש הכשרה ארוכה ומחייב שירות ארוך, כמקובל ביחידות המובחרות.
במהלך שירותך תיקח חלק בפעילות מבצעית רבה, תפתח ותלטש כישורי מנהיגות, יכולת עבודה בצוות, יצירתיות ויכולת עמידה במצבי לחץ.תפקידים יחודיים בחיל הים - לוחמה ומסלולי לוחמים

קישורים ומידע נוסף

אתר חיל הים הישראלי - www.navy.idf.il - באתר חיל הים ניתן למצוא מידע על החיל, היסטוריה צבאית ומורשת של חיל הים, מידע לפני גיוס, מקצועות בחיל הים, מידע על כלי שיט, יחידות מובחרות, יחידת הקומנדו הימי שייטת 13, קורס חובלים, שייטת 3 - ספינות טילים, צוללות ועוד.

מוזיאון חיל הים הישראלי - www.amutayam.org.il - באתר מידע על פעילות עמותת חייל הים, הנצחה, מידע על מוזיאון חיל הים ועוד.

עמותת עטלף - www.atalef.org.il - עמותת יוצאי שייטת 13. תורמת לשמירת הקשר עם אנשי  המילואים ,לוחמים ואנשי היחידה ,פועלת להנצחתם של הנופלים ומסייעת לחברים רבים בעת  הצורך.

עמותת דולפין - www.dolphin.org.il - מטרתה לאגד את יוצאי שייטת הצוללות של חיל הים הישראלי והשרשת מסורת היחידה, תוך שימור מסורת וההסטוריה של שייטת הצוללות.