תפקיד חיל השיריון - חש"ן
חיל השריון הישראלי (בראשי תיבות: חש"ן) הנו החיל המתמרן העיקרי בזרוע היבשה של צבא הגנה לישראל ומבסס את עיקר כוחו על טנקי מערכה הנחשבים ל "אגרופי הפלדה": שילוב של ניידות, של שריון ושל כוח אש. תפקיד החיל בעיתות מלחמה הוא להוביל את הכוחות המסתערים בקו הראשון ולטהר את השטח מכוחות אויב, תוך בלימת כוחות השריון של האויב והשמדתם.

סמל חיל שיריון
סמל חיל שיריון

יעדי חיל שיריון
ביצוע פעולות של לחימת שריון בצורות הקרב השונות.
מלחמה בשריון אויב והכרעתו.
הבקעת יעדים ועמדות מבוצרות וכיבוש שטחים.
ביצוע פעולות בשילוב עם כוחות אוויר, ים, רגלים, תותחנים, הנדסה ונ"ט.
ביצוע פעולות בט"ש ואימונים בהתאם לצרכים.

אודות חיל השריון הישראלי
"לוחמי השריון הינם לוחמים אשר מסוגלים לשלב כוח ומוח, יכולות של לוחם קרבי אמיץ עם כושר גופני טוב לצד יכולות הפעלת מערכות טכנולוגיות (אש, שליטה ובקרה) מתקדמות ביותר ללחימה מול האויב". השרות בחיל דורש שילוב של מקצוענות, שדאות ויכולת טכנית גבוהה, בלעדיהם קשה לגבש צוות לוחם המופקד על מערכות נשק מתוחכמות, אלקטרוניות וממוחשבות. הודות לאיכותו של השריונר הישראלי כלוחם, מסוגלים השריונאים לתת תשובה הולמת לאש האויב. היות והטנק הוא הגורם המוביל בשדה הקרב הנוכחי מושם בחיל השריון דגש מיוחד על פיתוח עוצמת האש, הניידות והמיגון של הטנקים, במטרה להגדיל את יכולת דיוק הירי והפגיעה במטרות,תוך הפחתה של סכנת פגיעותם. גולת הכותרת הטכנולוגית של פיתוח זה היא, כמובן, טנק "המרכבה" הכחול-לבן, הנחשב לאחד הטנקים המתקדמים בעולם. אפשרות לבחירת חטיבה - במסגרת שאלון ההעדפות ליחידות השדה באפשרותך לסמן את חטיבת השריון בך הנך מעוניין לשרת. פרטים נוספים אודות החיל ניתן לקבל באתר האינטרנט של זרוע היבשה ובתיבת הפניות - 08-8617345.

תפקיד השיריונר
איש צוות הטנק על מקצועותיו (נהג הטנק, התותחן, הטען-קשר ומפקד הטנק) נדרש לפעול במסגרת צוות, המפעיל כל אחד בתחומו את מערכות הלחימה והנהיגה שבטנק.

טירונות
רובאי 03. משכה כחודשיים והיא מתקיימת בבסיס הטירונות החיילי, בדרום הארץ. ההכשרה כוללת היכרות והתמקצעות בירי והפעלת נשק אישי, לחימת שטח בסיסית, שדאות ונושאים בסיסיים.

הכשרה מקצועית
קורס בסיסי ללימוד מקצועות הלחימה בטנק. - מסמיך לשלב 05, משכו כחודשיים, מתקיים בבסיס ההדרכה החיילי בדרום הארץ. בהכשרה זו תעשה חלוקה למקצועות הטנק: תותחן, טען-קשר ונהג. המיון למקצועות השונים של הטנק מתבצע על-פי מבחני קואורדינציה ונתוני איכות נוספים. אימון מתקדם - נמשך כשלושה וחצי חודשים ומתקיים בבסיס ההדרכה החיילי בדרום הארץ. מטרת האימון הינה גיבוש צוות הטנק ליחידה לוחמת אחת והכשרתו לתפקיד במסגרת מחלקות ופלוגות. עם סיום ההכשרה זכאי החייל לאות הטנקיסט. בתום התקופה יוצאים חלק מהחיילים לקורסי פיקוד ואחרים משובצים כלוחמים בגדודים במסגרת החטיבה המבצעית. קורס מפקדי טנקים - משכו כ-4 חודשים והוא מתקיים בבסיס ההדרכה החיילי בדרום הארץ.

חטיבות השריון
החטיבות הסדירות בחיל השריון: חטיבות השריון מהוות היום את חוד החנית בפעילות המבצעית באזוא חבל עזה ובגבול לבנון (בטחון שוטף) ומסתערות לעומק שטח האויב ביום הפקודה.
חטיבה 401 - עוצבת "עקבות הברזל" - החטיבה הוקמה במלחמת ששת הימים והשתתפה בקרבות הבלימה בסיני, במלחמת יום הכיפורים, במלחמת שלום הגליל ובמלחמת לבנון השניה. החטיבה ממוקמת בבקעת הירדן ומבצעת פעילות מבצעית סביב רצועת עזה, בגזרת יהודה ושומרון ובגבול הצפון.
חטיבה 108 - עוצבת "ברק"- החטיבה הוקמה מחטיבת הפלמ"ח "כרמלי". לחמה בקרבות על עמק דותן במלחמת ששת הימים, השתתפה בהגנה על רמת הגולן במלחמת יום הכיפורים בקרבות מפורסמים (כמו "כוח צביקה"). השתתפה בקרב על כפר סיל במבואות בירות במלחמת שלום הגליל ובמלחמת לבנון השניה. החטיבה ממוקמת בצפון רמת הגולן ומבצעת פעילות מבצעית סביב רצועת עזה, בגזרת יהודה ושומרון ובגבול הצפון.
חטיבה 7 - עוצבת "סער מגולן" - חטיבת השריון הותיקה ביותר. הוקמה בשנת 1948 ומאז לחמה בכל מלחמות ישראל. השתתפה בקרבות על הדרך לירושלים במלחמת השחרור. בכיבוש סיני במלחמת קדש, בכיבוש סיני ורצועת עזה במלחמת ששת הימים, בהגנה על רמת הגולן במלחמת יום הכיפורים בקרבות מפורסמים (כמו עמק הבכא) ולחמה בגזרה המזרחית של לבנון במלחמת שלום הגליל ובמלחמת לבנון השניה. החטיבה ממוקמת בדרום רמת הגולן ומבצעת פעילות מבצעית סביב רצועת עזה, בגזרת יהודה ושומרון ובגבול הצפון.
סרטון מיוחד לאוהבי טנקים

מי יכול על הטנקים של צה"ל?


קישורים ומידע נוסף
יד לשיריון - yadlashiryon.com - מידע אודות תולדות חיל השיריון, אוגדות וחטיבות, טנקים ורכבים משוריינים, הנצחת חללי השיריון במערכות ישראל

גדוד 79 סופה - www.gdud79.org.il - מטרת אתר זה לספר את סיפורו של גדוד השריון 79 במלחמת יום הכיפורים.

פלוגת חרמ"ש מגדוד 79 - www.plugayod79.org - סיפורה של פלוגה י' - חרמ"ש, מגדוד 79 של השריון

חטיבה 14 - www.hativa14.org.il - מידע על חטיבת המחץ